Na czym polega rekuperacja?

rekuperacja

Na czym polega rekuperacja?

Pojęcia takie, jak komfort, lepsze samopoczucie i oszczędności to z pewnością coś, na czym zależy każdej osobie, gdy decyduje się na montaż wentylacji w domu lub innym budynku. Poniższa treść wyjaśnia, czym jest rekuperacja i jakie są jej główne zalety oraz o czym należy pamiętać, decydując się na jej wybór. 

Rekuperacja — co to takiego? 

Jest to nic innego jak mechaniczny system odzysku ciepła. Pozwala on na samoczynną wymianę zużytego powietrze z wnętrza pomieszczeń na świeże, przefiltrowane, pozbawione kurzu i drobnoustrojów, wolne od smogu oraz alergenów powietrze z zewnątrz. Kolejnymi charakterystycznymi cechami dla rekuperacji są między innymi, zerowa strata energii i energooszczędność, a także maksymalny komfort użytkowania. 

Korzyści i główne zalety rekuperacji 

Zalet jest naprawdę sporo, niemniej jednak warto skupić się tylko na tych najważniejszych, o których wspomniano na samym początku artykułu, a są nimi: 

  • lepsze samopoczucie – lepszy sen i sprawniejsze funkcjonowanie dzięki nieustannie napływającemu powietrzu, które jest świeże i pozbawiony zanieczyszczeń, 
  • korzyści dla zdrowia – nawiewane do środka powietrze jest przefiltrowane i wolne od kurzu, smogu, alergenów oraz bakterii i wirusów, 
  • odzyskiwanie energii – ponowna energia wytwarzana z wywiewanego powietrza sprawia, że dom ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, 
  • oszczędności– zwłaszcza zimą, rekuperacja w pełni kontrolowany sposób usuwa tylko znikomą część ciepła z budynku, 
  • komfort użytkowania – użytkownik takiego systemu zobowiązany jest tylko i wyłącznie do czynności z zakresu wykonania przeglądu technicznego raz do roku i konserwacji, czyli wymiany zabrudzonych filtrów, przy czym według większości producentów jest to funkcja, którą należy wykonać zaledwie raz na 3 miesiące. 

Koszty rekuperacji — zamiennik starej wentylacji grawitacyjnej 

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej centrala rekuperacyjna to system, który świetnie sprawdza się nowoczesnych, ciepłych i energooszczędnych budynkach. Koszty rekuperacji zależą przede wszystkim od takich czynników jak główny element montażu, czyli rekuperator, konsultacja z wykwalifikowanym w tej dziedzinie inżynierem, projekt i usługa instalacji oraz praca fachowców, uruchomienie systemu.  

Pełny koszt systemu rekuperacji, włącznie z całym montażem oscyluje w kwocie między 20 – 30 tys. zł. Są to oczywiście orientacyjne ceny, gdyż na rynku dostępne są różne modele rekuperatorów, gdzie każdy z nich charakteryzuje się zupełnie inną mocą i przeznaczeniem dla poszczególnych budynków. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.