Rolety zewnętrzne a izolacja termiczna i akustyczna
Montaż rolet zewnętrznych znacząco zwiększa poziom izolacji termicznej i akustycznej budynku. Stopień izolacji zależy przede wszystkim od rodzaju rolet, ale też od konstrukcji okna. Rolety zmniejszają też ryzyko włamania lub też zniszczenia okna w trakcie burzy i silnego wiatru.
Rolety zewnętrzne — zalety posiadania
Posiadanie rolet zewnętrznych niesie ze sobą mnóstwo korzyści.
- Wyższy poziom bezpieczeństwa wynikające z ochrony przed włamaniem.
- Korzystniejszy współczynnik termoizolacji i izolacji akustycznej.
- Ograniczenie do zera ilości światła wpadającego do wnętrza domu.
- Niższą temperaturę w porze letniej i wyższą podczas zimy.
- Dodatkową ochronę przed działaniem czynników pogodowych.
Ile można zaoszczędzić?
Rolety zewnętrzne to bardzo dobra izolacja akustyczna i termiczna. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producentów, montaż zwykłych rolet nakładanych lub podtynkowych pozwala ograniczyć hałas przenikający do wnętrza domu nawet o 5 dB. Mowa tu oczywiście o klasycznych rozwiązaniach z zastosowaną w nich skrzynką aluminiową. W przypadku rolet ze skrzynkami styropianowymi wartość ta jest jeszcze większa. Dzięki roletom zwiększa się także izolacja termiczna. O ile współczynnik przenikania ciepła dla większości standardowych okien wynosi 0,99, o tyle jego wartość przy zastosowaniu rolety spada do mniej więcej 0,75. Zastosowanie dodatkowych rozwiązań (np. piankowego rdzenia w pancerzu) pozwala na jeszcze większe oszczędności.
Rolety termoizolacyjne — co to jest?
Wysoka izolacja termiczna i akustyczna niektórych modeli rolet wynika przede wszystkim z ich konstrukcji. O ile „zwykłe”rolety składają się z litych, metalowych lameli, o tyle rolety termoizolacyjne posiadają specjalne wypełnienie. Rdzeń tychże lameli stanowi specjalna, piankowa wkładka, która ogranicza przenikanie ciepła i hałasu. Przykładowo firma https://anwis.pl/pl/rolety-zewnetrzne wprowadziła do sprzedaży rolety, które tworzą specjalną poduszkę powietrzną między pancerzem a oknem. Dzięki temu rozwiązaniu wnętrze domu jest chronione zarówno przed ucieczką ciepła (zimą), jak i jego nadmiarem (w porze letniej). Zaprojektowane w ten sposób rolety fasadowe mogą tworzyć jednolitą warstwę termoizolacyjną, gdyż można je funkcjonalnie połączyć z domowym systemem ociepleń. Dzięki temu ogranicza się ryzyko powstawania mostków termicznych, a także poprawia się izolacja akustyczna wnętrza domu.
Reasumując, roleta zewnętrzna pozwala skutecznie kształtować mikroklimat panujący wewnątrz budynku. To także rozwiązanie zapewniające użytkownikowi maksimum komfortu akustycznego.