Ściana oporowa – wymogi prawne, cechy i zastosowanie
Ściana oporowa jest konstrukcją zabezpieczającą ściany domów, wykopów, skarp oraz stanowi element małej architektury. Mury oporowe zapobiegają osuwaniu się gruntu.
Ściany oporowe pełnią funkcje zabezpieczające lub wzmacniające. Do wykonania oporowej konstrukcji wykorzystuje się pustaki, beton, cegły, a nawet zbrojenia stalowe. Mur oporowy może pełnić funkcje przyściennego filaru.
Chcesz wykonać taką konstrukcję u siebie w przydomowym ogrodzie i zastanawiasz się, czy potrzebne jest pozwolenie?
Czy na budowę muru oporowego potrzebne jest pozwolenie?
W prawie budowlanym trudno doszukać się definicji ściany oporowej. Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądowe oraz definicję słownikową można stwierdzić, że mur oporowy jest konstrukcją, która zabezpiecza teren przed osuwaniem się ziemi. Zatem każda konstrukcja spełniająca te warunki jest murem oporowym.
Czy ściana oporowa jest obiektem budowlanym, czy budowlą? Mur oporowy jest i jednym i drugim. Istnieje definicja obiektu budowlanego w prawie budowlanym. Jest to budynek, budowla lub obiekt małej architektury. Mur oporowy jest budowlą, która definiowana jest jako „każdy obiekt budowlany niebędącym budynkiem lub obiektem małej architektury.
Na budowę muru oporowego potrzebne jest pozwolenie na budowę. Potrzebne Ci będą prawie takie same dokumenty jak przy budowie domu, między innymi projekt budowlany. Musi się w nim zaleźć projekt zagospodarowania terenu sporządzony na aktualnej mapie oraz projekt architektoniczno- budowlany.
Szerokie zastosowanie murów oporowych
Mury oporowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie drogowym, prywatnym, przemysłowym i rolniczym. Tego typu konstrukcje są świetnym zabezpieczeniem infrastruktury drogowej, nasypów czy skarp.
W prywatnym budownictwie mury oporowe można spotkać jako zabezpieczenie skalniaków, tarasów czy parkingów. Ściana oporowa może również pełnić funkcję dekoracyjną- sprawdzi się w formie ogrodzenia. Mury oporowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie koniecznie jest zabezpieczenie gruntu przed osuwaniem się ziemi.
Kolejną formą muru oporowego jest ściana wspornikowa. Przybiera ona postać konstrukcji wnikającej w podłoże, podtrzymującej grunt. Ściany wspornikowe wykonywane są z drewna, żelbetu i stali. Mur oporowy może także wzmocnić konstrukcję schodów, zapobiegając naciskom gruntu.
Postaw na stabilną podporę swojej inwestycji
Na rekers.pl znajdziesz wyroby powstałe z wysokiej jakości mieszanki betonowej. Skonstatuj się z profesjonalnym doradcą, który podpowie Ci, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej inwestycji.